![]() |
Институт за изследване на населението и човека
|
Институтът за изследване на населението и човека при БАН ежегодно организира научни форуми в страната, на които се обсъждат актуални обществени проблеми през призмата на психологичната наука. В тази връзка се организира кръгла маса на тема „Ролята на човешкия фактор в пътната безопасност", като част от Научна конференция по повод 45 години Психология в БАН и 20 години списание ,,Психологични изследвания" на тема: „Психологията с лице към социалните проблем". Конференцията с международно участие се проведе на 22-23 ноември 2018 в Гранд Хотел София. Във форума участие взеха изследователи от различни държави като: Италия, Гърция и Русия. Общият брой на участниците достигна 106 , което даде възможност за обмяна не множество добри практики и опит в различни области на психологичната наука. Докладите от форума предстои да се публикуват в специален брой на сп. Психологични изследвания.
В рамките на Юбилейната научна конференция с международно участие на тема „Психологията с лице към социалните проблеми" се проведе Кръгла маса на тема „Ролята на човешкия фактор в пътната безопасност". Поканени бяха множество представители от различни институции, които имат отношение по темата за пътната безопасност. Част от присъстващите бяха: Алекси Кесяков (Председател на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата), Галина Василева (Директор на дирекция „Координация на програми и проекти", МТИТС), Ивайло Стефанов и Павлина Караиванова (главни експерти в Отдел „Психологически подбор, Дирекция „Пътни превози и водачи, ИААА), Ивайло Търпанов (Представител на Съюза на българските автомобилисти), Валери Младенов (Експерт в Български червен кръст), Пламен Димитров (Председател на дружеството на психолозите в България) и други.
Екип на Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) към Българска академия на науките (БАН) представи резултатите от изпълнението на проект „Повишаване нивото на пътната безопасност чрез разработване на нови методики за изследване на психологическа годност на водачи на моторни превозни средства /МПС/", сключен между МТИТС и ИИНЧ – БАН и финансиран по проект от Приоритетна ос 5 „Техническа помощ" на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 – 2020 г., съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Проф. д-р Антоанета Христова, която е ръководител на проекта, обобщи социално-психологическите фактори, които налагат изработване на нови психологически методики за оценка на водачи на МПС. „Целта на проекта е да се разработят методики за изследване на психологическата годност на водачите, като тези методики да измерват именно онези характеристики, които са предпоставка за рисково и агресивно поведение на пътя. Другата цел е ясно да се очертаят профили на рисковите водачи – професионални, таксиметрови шофьори и любители, – изведени на базата на новите методики", каза проф. Христова.
„В глобален аспект ни убива невежеството. В движението се включват неграмотни хора и това дава общия фон на ситуацията, в която се намираме. Необученият човек е много опасен. Това, което вие изследвате, е много важно, за да се знае кои хора са годни да бъдат водачи. И ако не са – какви са причините и каква превенция може да се приложи. Такива изследвания трябва да бъдат постоянна, задълбочена практика, която да дава основите на политиките в сферата на пътната безопасност", каза Алекси Кесяков, председател на Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата.
Гл. ас. д-р Росица Рачева и гл. ас. д-р Зорница Тоткова от ИИНЧ-БАН представиха работата на екипа, свързана с конструирането, валидизирането и нормирането на новите методики за когнитивните и личностни характеристики, важни за процеса на шофиране и свързани с рисковото поведение на пътя.
Проф. д-р Антоанета Христова представи предимствата на изработените методики и изводите от научните изследвания. Екипът на проекта извежда няколко основни препоръки, свързани с необходимостта от:
- дигитализация на изработените методики;
- обучение на психолозите, работещи в лабораториите за оценка на психологическата годност на водачи на МПС в областта на транспортната психология;
- поемане на лична отговорност от психолозите, работещи в лабораториите за качеството на провеждане на оценката за психологическа годност на водачите на МПС;
- оценяване на председателите на изпитни комисии с методики, свързани с функциите им на оценители, а не с методиките за оценка на психологическа годност на водачите;
- разработване и приложение на програми за превенция на рисковото поведение на пътя;
- разработване и приложение на програми за работа с рискови водачи.
На Кръглата маса бяха представени и обсъдени проблеми, свързани с човешкия фактор като елемент от пътната безопасност. Обсъждането на ролята на човешкия фактор в този формат даде пространство, в което да се срещнат представители на правителствени и неправителствени организации, както и на всички други заинтересовани страни. Широката обществена дискусия по темата има своята добавена стойност както по отношение на достигане до по-широка аудитория, така и по отношение на обмяна на опит и идеи, които могат да послужат при разработване на бъдещи стратегии в тази сфера. Човешкият фактор в пътната безопасност е поле на изследвания, които тепърва не само ще са обект на обществен, институционален и медиен интерес, но и ще поставят началото на съвременните тенденции в областта на транспортната психология в страната. Обвързаността със сферите на вътрешния ред и национална сигурност, социалната и здравна система, законотворчеството и правораздаването, е доказателство за мащабите на интерес и обвързаности, които предстои да се разгръщат.
------------------------------------------------------ www.eufunds.bg ------------------------------------------------------
Договор за възлагане на обществена поръчка с предмет: „Повишаване нивото на пътната безопасност чрез разработване на нови методики за изследване на психологическа годност на водачи на моторни превозни средства /МПС/", финансиран от приоритетна ос 5 „Техническа помощ" на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 -2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. |