Секция Психология на личността и методология на психологичното измерване
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |









ПЛАНОВИ ТЕМИ, ФИНАНСИРАНИ ОТ БЪЛГАРСКА АКАДЕМИЯ НА НАУКИТЕ
Проучва се фундаменталната потребност от справедливост, като се разграничават две основни форми, при които в български контекст е налице по-ниско общо вярване, че светът е справедлив и по-висока оценка, че отделният човек е третиран справедливо. В емпиричен план се извеждат възрастови, полови и личностни различия, които подсилват вярването в справедлив свят, съдействайки за изграждането на представата за подреден и предсказуем свят. С възрастта слабо се снижава вярването в справедлив свят, като жените декларират по-високи стойности в сравнение с мъжете. Личностните черти емоцинална стабилност, доброжелателност (насоченост към другите) и отвореност към нов опит/интелект съдействат за по-силно вярване в справедлив свят и допринасят за ефективното справяне с негативните събития и оптималното функциониране на личността.
Проследява се влиянието на функционалните ценности и вярването в справедлив свят върху психологичното благополучие. Резултатите от емпиричното изследване свидетелстват за значими различия в моделите за социализация, като по-младите хора и мъжете демонстрират по-висока ориентация към лични цели и толерантност към несправедливостта, което е предпоставка за по-успешно справяне с предизвикателствата в живота чрез инвестиции в индивидуални цели. По-възрастните и жените са по-чувствителни към несправедливостта и ценят по-високо социалните взаимоотношения, развитието и нормативните ценности, което е предпоставка за по-позитивна интерпретацията на жизнените събития. Психологичното благополучие отразява адаптацията на личността, като се установява, че оптималното функциониране, изразяващо се в намирането на смисъл и постигане на целите, развиваване на компетентността и позитивните взаимоотношения се определят от основните цели в живота, свързани с развитието, с по-доброто разбиране и усвояване на физическата и социалната среда, със създаването и поддържането на подкрепящи междуличностни отношения.
След поредица от емпирични изследвания за адаптация на скалата за творческа мотивация на Пол Торанс (Стойчева, Щетински, Попова, 2006) и оценка на надеждността и валидността на българската форма на скалата при деца и възрастни (Стойчева, Щетински, Попова, 2008), настоящият проект си поставя за цел да синтезира данните от българските и чуждестранни изследвания с цел обобщаване на психологическото знание за конструкта „творческа мотивация" и разгръщане на теоретичната му обосновка.
Проектът има за цел да проучи връзката между личностните характеристики и рисковото поведение на пътя.
Пътнотранспортните произшествия (ПТП) и последствията, свързани с тях са сред най-актуалните проблеми в световен мащаб. Актуалните тенденции сочат, че ако не се предприемат спешни мерки, до 2030 година смъртните случаи, свързани с инциденти на пътя ще са седмата основна причина за смъртност в света. Изследванията и данните в национален и световен мащаб показват, че основният фактор за възникване на ПТП е човешка грешка. Сред най-честите причини за участие в ПТП е употребата на психоактивни вещества (ПАВ). Управлението на моторни превозни средства (МПС) под влиянието на алкохол или наркотици покачва вероятността от рисково поведение на пътя, както и вероятността от сериозни наранявания и смърт. Изследванията в тази сфера извеждат високата концентрация на алкохол в кръвта и комбинацията на алкохол и дроги като категории, които са изключително тясно свързани с висок риск от ПТП. Въпреки, това, връзката между характеристиките на водачите на МПС, които употребяват проблемно алкохол и/или дроги и тяхното фактическо рисковото поведение на пътя е сред областите на изследване, в които познанието е оскъдно. Ето защо целта и задачите на планираното изследване са насочени към проучване на връзката между употребата на ПАВ, личностните особености и когнитивното функциониране на индивида и тяхната връзка с рисковото поведение на пътя.
Настоящият проект цели да проучи ролята на личностните характеристики (потребност от уникалност, потребност от емоции, потребност от познание, иновативност и др) и социалните медии по отношение на потребителските предпочитания към конкретни брандове.
ПРОЕКТИ С ВЪНШНО ФИНАНСИРАНЕ
Първите впечатления оказват силно влияние върху поведението на личността. В днешно време значителна част от комуникацията се осъществява онлайн и това придава особена важност на първите впечатления, формирани в интернет. С цел подобряване на комуникацията и избягване на недоразуменията си заслужава да се проучат и разберат първите впечатления, които се създават онлайн. Чрез bottom-up подход проектът ще изследва в серия от експерименти различни фактори, които определят колко добре разбираме първите впечатления, които създаваме за себе си в интернет.
ЛИЧНОСТ, ОБРАЗОВАНИЕ И ПРОФЕСИОНАЛНА РЕАЛИЗАЦИЯ ПРИ ЛИЦА ОТ УЯЗВИМИ ГРУПИ В СТРАНАТА: НАУЧНИ ИЗМЕРЕНИЯ И ПРАКТИЧЕСКИ ПОДХОДИ (2019 – 2022).
Научен ръководител: проф. д-р Ергюл Таир
Ръководител на проект: д-р Сезгин Бекир
Настоящият проект цели да изведе ролята на личностните характеристики (его състояния, житейски позиции, стил на социално взаимоотношение и др.), които се развиват от ранно детство и определят не само индивидуалното развитие, но и професионалната реализация. Въз основа на научните резултати ще се предложат някои практически подходи като част от решаването на проблемите с по-ниското образование и слабата професионална реализация на лица от уязвими групи. Ще се приложат, разработят и адаптират методики за оценка на личността, субективното усещане за кариерен успех и стил на социални взаимоотношения при ученици, учители и родители. Разработеният методически инструментариум може да бъде полезен на различни образователните институции, общинските центрове за кариерно ориентиране и структурите на Агенцията по заетостта при оценка на личностния потенциал за развитие на младежите и разработване на стратегии и програми за професионална реализация и за превенция на безработицата. Проектът се финансира от Министерство на образованието и науката на Република България чрез Национална програма „Млади учени и постдокторанти", одобрена с Решение на Министерски съвет № 577 от 17 август 2018 г.
СТИЛ НА ШОФИРАНЕ И РИСКОВО ПОВЕДЕНИЕ НА ПЪТЯ (2017 – 2019)
Ръководител: гл. ас. д-р Зорница Тоткова
Целта на проекта е концептуализиране на конструкта стил на шофиране и адаптиране на методика за оценка на стила на шофиране. Финансиран по Програма за подпомагане на младите учени, Българска академия на науките.
Участници: гл. ас. д-р Росица Рачева, д-р Цвета Райчева, гл. ас. д-р Теодора Тасева-Минева, Яна Младенова, Стилиана Симеонова
Научно-изследователски проект цели да се направи комплексен анализ на някои психо-социални и епигенетични характеристики при две групи от лица с проблемна употреба на психоактивни вещества (такива, които постъпват в програми за лечение с опиеви агонисти и такива, които са на лечение в програми свободни от вещества) както и да се сравнят техните характеристики с тези на лица от общата популация. Изследванията ще бъдат проведени с помощта на съвременни методи, между които: оценка на качеството на живота (с помощта на генеричния въпросник на СЗО WHOQOL-BREF), установяване на наличието или отсъствието на травматични събития през живота на изследваните лица чрез въпросника BTQ (Brief Trauma Questionnaire), qRT-PCR анализ на генната експресия и бисулфитно секвениране за установяване на метилирането на специфични генни райони, както и методи за статистическа обработка на пoлучените данни. Изпълнението на проектните дейности се очаква да има както научно-фундаментална, така и приложна стойност. Научно-изследователски проект КП-06-Н25/5, финансиран от Фонд Научни изследвания към Министерството на образованието и науката.
МЕЖДУНАРОДНИ ПРОЕКТИ
Проект в рамките на Споразумението за научно сътрудничество между Институт за изследване на населението и човека-БАН и Институт по антропология „Франциск И. Райнер" Румънска академия (ЕБР)
Ръководител от българска страна: проф.д-р Ергюл Таир
Ръководител от румънска страна: ст.н.с. I ст. Корнелия Рада
Редица изследвания представят негативните влияние на ирационалната консумация на алкохол, рисковото сексуално поведение и заседналия начин на живот върху здравето на младите хора, като се отчита значимата роля на индивидуалните фактори. Целта на проекта е да проучи психологическите фактори, определящи рисковото поведение на младите хора от Румъния и България, наред със създаването на образователни програми, насърчаващи здравословния начин на живот, като се вземат предвид индивидуалните характеристики и специфичните мотиви, които отразяват семейния живот и културния контекст.
ИЗБРАНИ ПУБЛИКАЦИИ В ПЕРИОДИЧНИ ИЗДАНИЯ
Bekir, S., Tair, E. (2019) The role of the ego states for subjective career success in different occupations. Psychological Research. Vol. 22(3), 799-814.
Бекир, С., Таир, Е. (2018) Въпросници за изследване на его състоянията и житейските позиции. Психологически изследвания, Том 21, кн. 2, 137-150 [Bekir, S., Tair, E. (2018). The assessment of Ego states and life positions via questionnaires. Psychological Research, vol. 21(2), 137-150]
Racheva, R., Totkova, Z. (2020) Reliability and Validity of a Method for Assessment of Executive Functions in Drivers. Behav. Sci. 10, 37 DOI: 10.3390/bs10010037
Krasteva, M., Koycheva, Y., Racheva, R., Taseva, T., Raycheva, T., Simeonova, S., Andreev, B. (2020). Decreased FMR1 mRNA levels found in men with substance use disorders. Heliyon 6 (10): 1-7, DOI: 10.1016/j.heliyon.2020.e05270
Рачева, Р. (2017) Фактори, свързани с формиране на проблемна употреба на психоактивни вещества в юношеска възраст. Психологични изследвания, том 20, кн. 1, 85-94. [Racheva, R. (2017). Risk factors for development of substance use disorders in adolescents. Psychological Research, VIIth Conference of the European Society for the Study of Symbolic Interaction, 20(1), 85-94]
Stoycheva, К. (2020) Psychological studies of creativity in the literary domain. Papers of BAS, Humanities and Social Sciences, Volume 7, Number 1, 36-48.
Stoycheva, K., Tair, E., Popova, K. (2020) Rigidity and its Relations to the Basic Dimensions of Personality. Psychological Research, Volume 23, Number 2, 127-149.
Stoycheva, K., Popova, K. (2019) Tolerance/Intolerance of Ambiguity. Assessing Its Perceived Importance. Psychological Research, Volume 20, Number 3, 629-640.
Tair, E. (2019) Belief in a just world: Perspectives, psychological approaches and research results. Papers of BAS. Humanities and Social Sciences, 5 (2), 216-226.
Tair, E., Popova, K. (2019) Values, belief in a just world and the flourishing of Bulgarian adolescents. Psychological research, 22(3), 657-680.
Таир, Е., Гoуевeя, В., Попова, К. (2016) Ценностите на личността през погледа на функционалната теория: Изследване в България. Психологични изследвания, 2, с. 65-84. [Tair, E., Gouveia, B., Popova, K. (2016). Personal Values from the Perspective of Functional Theory of Human values: Bulgarian study, Psychological Research, 2, pp. 65-84.]
Totkova, Z. (2020) Interconnection between Driving Style, Traffic Locus of Control, and Impulsivity in Bulgarian Drivers. Behav. Sci. 10, 58. DOI: 10.3390/bs10020058
Totkova, Z., Racheva, R. (2019) The Bulgarian Version of the Multidimensional Driving Style Inventory: Psychometric Properties. Behav. Sci. 9, 145. DOI: 10.3390/bs9120145
Totkova, Z. (2019) Symbolic Interactionism and the Perceived Style of Parenting. Qualitative Sociology Review, XV, 2, 172-184. DOI:10.18778/1733-8077.15.2.11
Tsankova, E., Vanman, E. J., & Kappas, A. (2018) Interaction of stereotypical trustworthiness, facial resemblance, and group membership in the perception of trustworthiness and other traits. Journal of Trust Research, 8, 31 – 44. https://doi.org/10.1080/21515581.2018.1453824
Tsankova, E. & Kappas, A. (2016) Facial skin smoothness as an indicator of perceived trustworthiness and related traits. Perception, 45, 400 – 408. https://doi.org/10.1177/0301006615616748
Yordanova, T. (2018) Relationship between Innate Consumer Innovativeness and Attitude to an Innovative Product – Mediating Role of the Perceptions of Usefulness and Ease of Use - In: Z. Nikitovic, D. Markovic and C. D'Arconte (Ed), Successful Implementation of Information Technology: IT, Marketing Education and Business Working Together for Business success. London, UK: Silver and Smith Publishers, 333-345.
Yordanova, Т. (2019) Inherent Consumer Innovativeness: Essence, Dimensions and Gender Differences. Papers of BAS. Humanities and Social Sciences, 6(1), 98-109.
Йорданова, Т. (2019) Адаптация на кратката скала за потребност от уникалност (CNFU) в български социокултурен контекст. Психологични изследвания, 22(2), 485-503. [Yordanova, T. (2019). Adaptation of the Short Scale of Need for Uniqueness (CNFU) in Bulgarian Socio-Cultural Context. Psychological Research, 22(2), 485-503]
Бекир, С.(2022) Его състояния и житейски позиции в професионалната реализация на личността. Изд. на Институт по транзакционен анализ,146 стр. ISBN:978-619-188-889-4.
Таир, Е. (2020) Личност и трудово поведение. Изд. на БАН, „Проф. М. Дринов", 294 стр. [Tair, Е. (2020)Personality and work behavior. Prof. Marin Drinov Publishing House of the Bulgarian Academy of Sciences, 294 pp.] ISBN 978-619-245-053-3
Стойчева, К. (2018) Де Домие Смит и творческото мислене. София, Парадигма. [Stoycheva, K. (2018). De Daumier-Smith and the Creative Thinking. Sofia: Paradigma Publishing House] ISBN 978-954-2634-86