
Ангелова, Д. (2020) Бракът по българските земи през XIX в. (до 1878 г.)
Издателство Регалия-6, 178 стр., ISBN: 978-954-745-331-9

Таир, Е. (2020) Личност и трудово поведение.
Изд. на БАН, „Проф. М. Дринов", 294 стр., ISBN 978-619-245-053-3

СТРЕС И СПРАВЯНЕ С НЕГО В УСЛОВИЯ НА РАЗПРОСТРАНЯВАЩА СЕ ИНФЕКЦИЯ ОТ КОРОНАВИРУС - III етап
Представяне на резултатите от проф. Антоанета Христова
Резултати може да видите ТУК
Департамент „Психология" в Институт за изследване на населението и човека – Българската академия на науките (ИИНЧ-БАН) реализира третата вълна от изследването, посветено на реакциите на стрес и начините за справяне с него в условията на разпространяваща се инфекция от коронавирус в България. Настоящото изследване е проведено онлайн с 673 изследвани лица, като въпросникът е разпростаняван чрез социални мрежи и сайтове в Интернет.
Данните показват, че 6% от извадката вече са прекарали болестта, а 5% в момента боледуват. Рязко се увеличава осъзнатата преценка за завишен риск от заразяване, като 60% считат, че рискът е почти без възможност от избягване. Това оказва влияние върху спазването на мерките. Няма промяна в спазването им, сравнено между трите вълни на изследването.
Сред участниците има дълбоко разделение по отношение на доверието в информацията за пандемията. Това само по себе си прави управлението на кризата много сложно. Аудиторията на изследването е почти по равно разпределена в двете посоки на скалата. Натрупвания има в полюсните мнения и в средата, който индикатор води до затруднение в преценката за управлението на кризата.
В най-голяма степен се наблюдава обръщане на тенденцията по отношение на оценката на мерките, които се предприемат от държавата за борба с разпространението на коронавируса, където от силно одобрение през март, когато 84% подкрепят мерките на правителството, се достига до 35% оценка в положителната част на скалата понастоящем.
Тревожността се връща в старите нива от началото на март 2020 г., когато средната стойност е 5.4, сравнено с настоящите данни 5.55. Профилът на изследваните лица, които преживяват висока степен на тревожност, е хора, които работят от дома си, такива, които живеят в малки населени места, и участници в изследването, които боледуват от Ковид-19 към момента на провеждането му.
Интересен е резултатът, отнасящ се до използването на технически средства за комуникация, където продължават да се отчитат силни бариери и отричането на помощните средства за поддържане на адекватен социален контакт.
Изследването не показва промяна на нивата на песимистични нагласи. Силно се скъсява разликата в отчитаните страхове спрямо Ковид-19 като болест и икономическите последствия от кризата. Намалява страхът от финансови проблеми, вероятно свързано с предприетите мерки от правителството и се увеличава страхът от ковид пандемията, поради несигурността от ефективната работа на здравната система. Най-често използваните стратегии за справяне със стреса не се променят от предишните вълни на изследване, а именно - наивен оптимизъм, поведенчески копинг и емоционален копинг.
Поради неопределеност на продължителността на здравната криза данните подсказват необходимост от промяна на комуникацията в щадяща посока спрямо нарастващия брой хора, които са включили максималния си психичен капацитет за справяне със стреса в кризисната ситуация.
Още статии ...
- XII Национална школа за докторанти и млади учени - след събитието
- ИНТЕРВЮ на проф. д-р Йоланда Зографова
- Предстоящо: XII Национална школа за докторанти и млади учени
- Курс "Академично писане" 2020
- IX междуанроден конгрес по психология
- Доклад „На фокус: здравето и благополучието на юношите" от международното изследване HBSC на СЗО с данни от 45 държави
- СТРЕС И СПРАВЯНЕ С НЕГО В УСЛОВИЯ НА РАЗПРОСТРАНЯВАЩА СЕ ИНФЕКЦИЯ ОТ КОРОНАВИРУС - II етап
- СТРЕС И СПРАВЯНЕ С НЕГО В УСЛОВИЯ НА РАЗПРОСТРАНЯВАЩА СЕ ИНФЕКЦИЯ ОТ КОРОНАВИРУС
- ДИСКУСИОННА КРЪГЛА МАСА ДЕМОГРАФСКИ ПРОМЕНИ И ТЯХНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ПАЗАРА НА ТРУДА, ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ И СИГУРНОСТТА В БЪЛГАРИЯ И ЕВРОПА
- Проект „Психологични детерминанти на нагласите към емиграция и жизненото планиране при младите хора, в контекста на демографските предизвикателства в България“
- Нови книги
- Изследователски екип на ИИНЧ - БАН посетиха Генералното консулство на Република България в Чикаго, САЩ
- XI Национала школа за докторанти и млади изследователи - след събитието
- Проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование" по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж
- Сборник доклади по проекта „Мерки за преодоляване на демографската криза в Република България“
- Проект „Нека има светлина – шанс за развитие на всяко дете“ 2018-2019